Amphenol Commercial Products L177SDCH37SOL2
L177SDCH37SOL2 picture photo
Mfg. Part Number
L177SDCH37SOL2
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
L177SDCH37SOL2.pdf
Availability of L177SDCH37SOL2
QUANTITY
L177SDCH37SOL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of L177SDCH37SOL2
Internal Part NumberEIS-L177SDCH37SOL2
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating250V
Current Rating3A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L177SDCH37SOL2
Related LinksL177SDC, L177SDCH37SOL2 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L177SDCH37SOL2 Details Description
Related parts for L177SDCH37SOL2
OPTOISO 5.3KV PUSH PULL 6SOIC datasheet.pdf
CONN FPC VERT 14POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
RES SMD 52.3KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 0.082UF 1KV X7R 3640 datasheet.pdf
CAP CER 43PF 1KV NP0 1825 datasheet.pdf
RES SMD 499K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
FUSE GLASS 2.5A 32VAC/VDC 8AG datasheet.pdf
METRAL HDR 5RX1M datasheet.pdf
CAP CER 36PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 180 NF 5% 1600VDC RAD datasheet.pdf