Amphenol Commercial Products L17DBFRB25SC309
L17DBFRB25SC309 picture photo
Mfg. Part Number
L17DBFRB25SC309
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable
Datasheet Download
L17DBFRB25SC309.pdf
Availability of L17DBFRB25SC309
QUANTITY
L17DBFRB25SC309 Order Process
Ship out your order
Specifications of L17DBFRB25SC309
Internal Part NumberEIS-L17DBFRB25SC309
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCommunication Solutions
Industrial Solutions
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesDFR
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationIDC, Ribbon Cable
FeaturesFeed Through, Strain Relief
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating250V
Current Rating5A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L17DBFRB25SC309
Related LinksL17DBFR, L17DBFRB25SC309 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L17DBFRB25SC309 Details Description
Related parts for L17DBFRB25SC309
INTERFACE CBL DSUB MALE JACKSCRW datasheet.pdf
RES SMD 5.49 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 WW datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 450MA 350 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
D4NL-4EFB-B datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X17.78MM T766 datasheet.pdf
STAINLESS STEEL ALTERNATIVE datasheet.pdf
Crystal 19.2000MHz 10ppm 10pF 300 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf