Amphenol Commercial Products L17DBFRB25SC309
L17DBFRB25SC309 picture photo
Mfg. Part Number
L17DBFRB25SC309
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable
Datasheet Download
L17DBFRB25SC309.pdf
Availability of L17DBFRB25SC309
QUANTITY
L17DBFRB25SC309 Order Process
Ship out your order
Specifications of L17DBFRB25SC309
Internal Part NumberEIS-L17DBFRB25SC309
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCommunication Solutions
Industrial Solutions
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesDFR
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationIDC, Ribbon Cable
FeaturesFeed Through, Strain Relief
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating250V
Current Rating5A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L17DBFRB25SC309
Related LinksL17DBFR, L17DBFRB25SC309 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L17DBFRB25SC309 Details Description
Related parts for L17DBFRB25SC309
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.110" (2.79mm) Crimp datasheet.pdf
TRANS PNP 150V 0.7A TO-92 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 3A DO214AB datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 4.4VA THRU HOLE datasheet.pdf
F6 SELF WRAP 1/8" BLACK 100' datasheet.pdf
RES 825K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 990K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
POT SLIDE 1K OHM .2W 30MM datasheet.pdf
CBL TIE HOOK&LOOP BLACK 6"LG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125" datasheet.pdf