Amphenol Commercial Products L17DCFRDA37SC309
L17DCFRDA37SC309 picture photo
Mfg. Part Number
L17DCFRDA37SC309
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable
Datasheet Download
L17DCFRDA37SC309.pdf
Availability of L17DCFRDA37SC309
QUANTITY
L17DCFRDA37SC309 Order Process
Ship out your order
Specifications of L17DCFRDA37SC309
Internal Part NumberEIS-L17DCFRDA37SC309
FamilyD-Sub Connectors
SeriesDFR
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureCable Side (4-40)
TerminationIDC, Ribbon Cable
FeaturesFeed Through, Strain Relief
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating250V
Current Rating5A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L17DCFRDA37SC309
Related LinksL17DCFRD, L17DCFRDA37SC309 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L17DCFRDA37SC309 Details Description
Related parts for L17DCFRDA37SC309
SWITCH ROCKER SPDT 10A 125V datasheet.pdf
Connector Receptacle 48 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CIR BRKR THRMMAG 5A 480VAC 65VDC datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
CUT&POLISH WHEEL 12X25X5" 7A CRS datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 99MM datasheet.pdf
IC DAC 14BIT SRL 8UMAX datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
OSC MEMS 24.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf