Amphenol Commercial Products L17DM537405001
L17DM537405001 picture photo
Mfg. Part Number
L17DM537405001
Manufacturer
Product Category
D-Sub, D-Shaped Connectors - Contacts
Brief Description
D-SUB PIN STR CRIMP FERRULE
Datasheet Download
L17DM537405001.pdf
Availability of L17DM537405001
QUANTITY
L17DM537405001 Order Process
Ship out your order
Specifications of L17DM537405001
Internal Part NumberEIS-L17DM537405001
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub, D-Shaped Connectors - Contacts
SeriesL17DM
PackagingBulk
TypeCoaxial
Contact TypeMale Pin
Contact FormMachined
Wire GaugeRG-179 B/U, 316 B/U
Contact TerminationCrimp and Solder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Termination FinishGold
Termination Finish Thickness-
Contact Size-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L17DM537405001
Related LinksL17DM53, L17DM537405001 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L17DM537405001 Details Description
Related parts for L17DM537405001
RES SMD 715 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC PWR DIST SWITCH SNGL 8-SOIC datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 1/4-18NPT 4-20MA datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PST 25A 12V datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
LED LH351B COOL WHITE 6500K 2SMD datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 50V 10% X5R 0603 datasheet.pdf