Amphenol Commercial Products L17HTHBP3F2C
L17HTHBP3F2C picture photo
Mfg. Part Number
L17HTHBP3F2C
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 44 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
L17HTHBP3F2C.pdf
Availability of L17HTHBP3F2C
QUANTITY
L17HTHBP3F2C Order Process
Ship out your order
Specifications of L17HTHBP3F2C
Internal Part NumberEIS-L17HTHBP3F2C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCommunication Solutions
Industrial Solutions
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesHTH
PackagingTray
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions44
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (M3)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock, Grounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating300V
Current Rating3A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L17HTHBP3F2C
Related LinksL17HTH, L17HTHBP3F2C Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L17HTHBP3F2C Details Description
Related parts for L17HTHBP3F2C
FIXED IND 900NH 17A 2.5 MOHM SMD datasheet.pdf
RES .02 OHM 1% 3W AXIAL WW datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 37POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 9.2A 8-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 43POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
Connector Plug USB TypeA 1.1 4 Position Free Hanging (In-Line) datasheet.pdf
RES 34.8 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
8+8 WAY F CRIMP L/BORE W/JS datasheet.pdf
I/O CONN datasheet.pdf
CAP FILM 4.7NF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf