Amphenol Commercial Products L17HTNAS3R4C
L17HTNAS3R4C picture photo
Mfg. Part Number
L17HTNAS3R4C
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
L17HTNAS3R4C.pdf
Availability of L17HTNAS3R4C
QUANTITY
L17HTNAS3R4C Order Process
Ship out your order
Specifications of L17HTNAS3R4C
Internal Part NumberEIS-L17HTNAS3R4C
FamilyD-Sub Connectors
SeriesHTN
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureBoard Side (M3)
TerminationSolder
Features-
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating600V
Current Rating5A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L17HTNAS3R4C
Related LinksL17HTN, L17HTNAS3R4C Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L17HTNAS3R4C Details Description
Related parts for L17HTNAS3R4C
CONN SOCKET HOUSING 8 POS datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
HEADER 17POS STR DUAL INSUL 1ROW datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 10-12 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
CONTROL LOGIC 6 IN 4 OUT 24V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 10NS 100PQFP datasheet.pdf
RES SMD 91K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf