Amphenol Commercial Products L17SM25S114T
L17SM25S114T picture photo
Mfg. Part Number
L17SM25S114T
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Surface Mount, Right Angle Solder
Datasheet Download
L17SM25S114T.pdf
Availability of L17SM25S114T
QUANTITY
L17SM25S114T Order Process
Ship out your order
Specifications of L17SM25S114T
Internal Part NumberEIS-L17SM25S114T
FamilyD-Sub Connectors
SeriesSM2
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness31.5µin (0.80µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating300V
Current Rating3A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L17SM25S114T
Related LinksL17SM2, L17SM25S114T Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L17SM25S114T Details Description
Related parts for L17SM25S114T
D-SUB CABLE - MFM15K/MC16G/X datasheet.pdf
RES SMD 182K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RECEPT IDC 14POS 24-22 AWG datasheet.pdf
IGBT 600V 75A 480W TO268 datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 40MHZ 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 160 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
OPTION CARD COMM PAX DEVICENET datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 5.8VOUT 25W datasheet.pdf
IC TXRX MAC/PHY 64-LQFP datasheet.pdf
RES 53 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf