Amphenol Commercial Products L17TF1500104
L17TF1500104 picture photo
Mfg. Part Number
L17TF1500104
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Press-Fit
Datasheet Download
L17TF1500104.pdf
Availability of L17TF1500104
QUANTITY
L17TF1500104 Order Process
Ship out your order
Specifications of L17TF1500104
Internal Part NumberEIS-L17TF1500104
Industrial Solutions
Standard Package100
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureHousing/Shell (M3)
TerminationPress-Fit
Features-
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating300V
Current Rating3A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L17TF1500104
Related LinksL17TF1, L17TF1500104 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L17TF1500104 Details Description
Related parts for L17TF1500104
RES SMD 14 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES CURRENT SENSE .182 OHM 3W 1% datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 150A DO205AA datasheet.pdf
MODULE PWR ENTRY SNAP-IN datasheet.pdf
FR PLUNGER RET - NON CARRIER CUT datasheet.pdf
RES 300 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
PIN STRIP HEADER 38 PIN STRAIGHT datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 700MA 250 MOHM datasheet.pdf
PCF 5.00/02/90 3.5SN OR BX datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 3W DO204AL datasheet.pdf
CAP FILM 0.91UF 5% 1250VDC AXIAL datasheet.pdf