Amphenol Commercial Products L17TF1502105
L17TF1502105 picture photo
Mfg. Part Number
L17TF1502105
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Press-Fit
Datasheet Download
L17TF1502105.pdf
Availability of L17TF1502105
QUANTITY
L17TF1502105 Order Process
Ship out your order
Specifications of L17TF1502105
Internal Part NumberEIS-L17TF1502105
Industrial Solutions
Standard Package500
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (M3)
TerminationPress-Fit
Features-
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating300V
Current Rating3A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L17TF1502105
Related LinksL17TF1, L17TF1502105 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L17TF1502105 Details Description
Related parts for L17TF1502105
TERM BLOCK PCB 5.08MM 10POS BK datasheet.pdf
CONN RCPT 3 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
IR HEAT SPREADER/EMITTER W/ADH datasheet.pdf
RES 40.7 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 30.9K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER .05" 20POS RA T/H datasheet.pdf
SURGE PROTECTION DEVICE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
AMPLIMITE R/A RCPT ASY 109 ZN 5 datasheet.pdf
1200UF 40V 20X95 105C AXI datasheet.pdf