Amphenol Commercial Products L17TF1512112
L17TF1512112 picture photo
Mfg. Part Number
L17TF1512112
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Press-Fit
Datasheet Download
L17TF1512112.pdf
Availability of L17TF1512112
QUANTITY
L17TF1512112 Order Process
Ship out your order
Specifications of L17TF1512112
Internal Part NumberEIS-L17TF1512112
Industrial Solutions
Standard Package500
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (4-40)
TerminationPress-Fit
FeaturesBoard Lock, Grounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating300V
Current Rating3A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L17TF1512112
Related LinksL17TF1, L17TF1512112 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L17TF1512112 Details Description
Related parts for L17TF1512112
IC MCU 8BIT 24KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
CAP ARRAY 10000PF 100V X7R 0612 datasheet.pdf
IC EXTRACTOR 28-TSSOP datasheet.pdf
SENSOR 200PSIS 7/16 UNF 4-20 MA datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 16V AXIAL datasheet.pdf
MOTOR BRUSHED DC GEAR 17W 12V datasheet.pdf
RES 3.75K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CAP MICA 0.027UF 1% 500V RADIAL datasheet.pdf