Amphenol Commercial Products L17TF2510114
L17TF2510114 picture photo
Mfg. Part Number
L17TF2510114
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Press-Fit
Datasheet Download
L17TF2510114.pdf
Availability of L17TF2510114
QUANTITY
L17TF2510114 Order Process
Ship out your order
Specifications of L17TF2510114
Internal Part NumberEIS-L17TF2510114
Industrial Solutions
Standard Package100
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureHousing/Shell (M3)
TerminationPress-Fit
FeaturesBoard Lock, Grounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating300V
Current Rating3A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L17TF2510114
Related LinksL17TF2, L17TF2510114 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L17TF2510114 Details Description
Related parts for L17TF2510114
BOARD EVALUATION FOR SI1002 datasheet.pdf
DISPLAY 7SEG 2DIGIT GRN CA 0.56" datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
LED SUPP CC BUCK BST 2-40V 350MA datasheet.pdf
RES 25.5 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE PIN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
AMPLIMITE INS TOOL 37 POS datasheet.pdf