Tamura L18P030S05R
L18P030S05R picture photo
Mfg. Part Number
L18P030S05R
Manufacturer
Product Category
Current Transducers
Brief Description
SENSOR CURRENT HALL 30A AC/DC
Datasheet Download
L18P030S05R.pdf
Availability of L18P030S05R
QUANTITY
L18P030S05R Order Process
Ship out your order
Specifications of L18P030S05R
Internal Part NumberEIS-L18P030S05R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Sensors, Transducers
FamilyCurrent Transducers
SeriesL18PXXXS05
PackagingBulk
For MeasuringAC/DC
Sensor TypeHall Effect, Open Loop
Current - Sensing30A
Number of Channels1
OutputRatiometric, Voltage
Sensitivity-
FrequencyDC ~ 100kHz
Linearity±1%
Accuracy-
Voltage - Supply5V
Response Time5µs
Current - Supply (Max)15mA
Operating Temperature-30°C ~ 80°C
PolarizationBidirectional
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L18P030S05R
Related LinksL18P0, L18P030S05R Datasheet, Tamura Distributor
L18P030S05R Details Description
Related parts for L18P030S05R
IC BUFFER N-INV OP/DRAIN 6XSON datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 1/8-27NPT 1-5V datasheet.pdf
WIREWAY TEE FITTING 4X4" datasheet.pdf
RES 1.36K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC CONV GSM PA 16CSP datasheet.pdf
IC CTRLR BOOST PWM CM 12TQFN datasheet.pdf
2M 801 PCB 85C PIN RECP THRD datasheet.pdf
CONTACT PIN CRIMP datasheet.pdf
50UF 25V 8.179X21.539 105C AXI datasheet.pdf