Lumileds L1T2-4070000002800
L1T2-4070000002800 picture photo
Mfg. Part Number
L1T2-4070000002800
Manufacturer
Product Category
LED Lighting - White
Brief Description
LED 4000K 70CRI WHT SMD
Datasheet Download
L1T2-4070000002800.pdf
Availability of L1T2-4070000002800
QUANTITY
L1T2-4070000002800 Order Process
Ship out your order
Specifications of L1T2-4070000002800
Internal Part NumberEIS-L1T2-4070000002800
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package1,000
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - White
SeriesLUXEON TX
PackagingTape & Reel (TR)
ColorWhite, Neutral
CCT (K)4000K
Flux @ 85°C, Current - Test269 lm (Typ)
Flux @ 25°C, Current - Test-
Current - Test700mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2.8V
Lumens/Watt @ Current - Test137 lm/W
CRI (Color Rendering Index)70
Current - Max1.2A
Viewing Angle120°
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD, No Lead, Exposed Pad
Thermal Resistance of Package3°C/W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L1T2-4070000002800
Related LinksL1T2-4070, L1T2-4070000002800 Datasheet, Lumileds Distributor
L1T2-4070000002800 Details Description
Related parts for L1T2-4070000002800
IC OSC SINGLE TIMER 8-SOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.05K OHM 1% 5W datasheet.pdf
LEVER FOR ROTARY SWITCH datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
TIP SCREWDRIVER PLATED .13 BULK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156" datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A datasheet.pdf
MICRO 37C P 8" RBW JACKS NI datasheet.pdf