Lumileds L1T2-5080500002600
L1T2-5080500002600 picture photo
Mfg. Part Number
L1T2-5080500002600
Manufacturer
Product Category
LED Lighting - White
Brief Description
LED 5000K 80CRI WHITE SMD
Datasheet Download
L1T2-5080500002600.pdf
Availability of L1T2-5080500002600
QUANTITY
L1T2-5080500002600 Order Process
Ship out your order
Specifications of L1T2-5080500002600
Internal Part NumberEIS-L1T2-5080500002600
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package1,000
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - White
SeriesLUXEON TX
PackagingTape & Reel (TR)
ColorWhite, Cool
CCT (K)5000K 5-Step MacAdam Ellipse
Flux @ 85°C, Current - Test247 lm (Typ)
Flux @ 25°C, Current - Test-
Current - Test700mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2.8V
Lumens/Watt @ Current - Test126 lm/W
CRI (Color Rendering Index)80
Current - Max1.2A
Viewing Angle120°
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD, No Lead, Exposed Pad
Thermal Resistance of Package3°C/W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L1T2-5080500002600
Related LinksL1T2-5080, L1T2-5080500002600 Datasheet, Lumileds Distributor
L1T2-5080500002600 Details Description
Related parts for L1T2-5080500002600
AC/DC CONVERTER 12V 30W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SO datasheet.pdf
CAP CER 150PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 133MHZ 119BGA datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156" datasheet.pdf