| Internal Part Number | EIS-L1T2-5770000000000 | |
| Product Training Modules | LUXEON TX | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Color | White, Cool | |
| CCT (K) | 5700K | |
| Flux @ 85°C, Current - Test | 275 lm (Typ) | |
| Flux @ 25°C, Current - Test | - | |
| Current - Test | 700mA | |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 2.8V | |
| Lumens/Watt @ Current - Test | 140 lm/W | |
| CRI (Color Rendering Index) | 70 | |
| Current - Max | 1.5A | |
| Thermal Resistance of Package | 3°C/W | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | L1T2-5770000000000 | |
| Related Links | L1T2-5770, L1T2-5770000000000 Datasheet, Lumileds Distributor | |
 | 87063-050 | VARISTOR 180V 500A DISC RADIAL | datasheet.pdf | |