Littelfuse L2004D5TP
L2004D5TP picture photo
Mfg. Part Number
L2004D5TP
Brief Description
TRIAC SENS GATE 200V 4A TO252
Datasheet Download
L2004D5TP.pdf
Availability of L2004D5TP
QUANTITY
L2004D5TP Order Process
Ship out your order
Specifications of L2004D5TP
Internal Part NumberEIS-L2004D5TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Series-
PackagingTube
Triac TypeLogic - Sensitive Gate
Voltage - Off State200V
Current - On State (It (RMS)) (Max)4A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)33A, 40A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)5mA
Current - Hold (Ih) (Max)10mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageTO-252, (D-Pak)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L2004D5TP
Related LinksL200, L2004D5TP Datasheet, Littelfuse Distributor
L2004D5TP Details Description
Related parts for L2004D5TP
RES SMD 200K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 23POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 30POS PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 20PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 496MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 1.6A 145 MOHM SMD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
TERM BLOCK COVER datasheet.pdf
OSC XO 45.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf