Littelfuse L2004D8RP
L2004D8RP picture photo
Mfg. Part Number
L2004D8RP
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC SENS GATE 200V 4A TO252
Datasheet Download
L2004D8RP.pdf
Availability of L2004D8RP
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
L2004D8RP Order Process
Ship out your order
Specifications of L2004D8RP
Internal Part NumberEIS-L2004D8RP
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Triac TypeLogic - Sensitive Gate
Voltage - Off State200V
Current - On State (It (RMS)) (Max)4A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)33A, 40A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)10mA
Current - Hold (Ih) (Max)15mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageTO-252, (D-Pak)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L2004D8RP
Related LinksL200, L2004D8RP Datasheet, Littelfuse Distributor
L2004D8RP Details Description
Related parts for L2004D8RP
RES SMD 43K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.7V 0.15A TSOT23-6 datasheet.pdf
PATCHCORD CAT6 BLU/BLU BOOT 10' datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
SL R/A LATCH HEADER GOLD 10POS datasheet.pdf