Littelfuse L2004D8TP
L2004D8TP picture photo
Mfg. Part Number
L2004D8TP
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC SENS GATE 200V 4A TO252
Datasheet Download
L2004D8TP.pdf
Availability of L2004D8TP
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
L2004D8TP Order Process
Ship out your order
Specifications of L2004D8TP
Internal Part NumberEIS-L2004D8TP
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
Series-
PackagingTube
Triac TypeLogic - Sensitive Gate
Voltage - Off State200V
Current - On State (It (RMS)) (Max)4A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)33A, 40A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)10mA
Current - Hold (Ih) (Max)15mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageTO-252, (D-Pak)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L2004D8TP
Related LinksL200, L2004D8TP Datasheet, Littelfuse Distributor
L2004D8TP Details Description
Related parts for L2004D8TP
IC 4DRVR/4RCVR RS232 5V 24-SOIC datasheet.pdf
IC UNIV BUS TXRX 18BIT 56TSSOP datasheet.pdf
RES 143K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 8.66K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 35V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 22POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 6.9K OHM 1% 1/5W 1506 datasheet.pdf
MINITEK SHRD HDR EJECT LATCH datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
REDUCTION DN70/40 datasheet.pdf
DIODE SW 100V DO-219AB datasheet.pdf
CAP POLY 1200UF 20% 6.3V T/H datasheet.pdf