Littelfuse L2004D8TP
L2004D8TP picture photo
Mfg. Part Number
L2004D8TP
Brief Description
TRIAC SENS GATE 200V 4A TO252
Datasheet Download
L2004D8TP.pdf
Availability of L2004D8TP
QUANTITY
L2004D8TP Order Process
Ship out your order
Specifications of L2004D8TP
Internal Part NumberEIS-L2004D8TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Series-
PackagingTube
Triac TypeLogic - Sensitive Gate
Voltage - Off State200V
Current - On State (It (RMS)) (Max)4A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)33A, 40A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)10mA
Current - Hold (Ih) (Max)15mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageTO-252, (D-Pak)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L2004D8TP
Related LinksL200, L2004D8TP Datasheet, Littelfuse Distributor
L2004D8TP Details Description
Related parts for L2004D8TP
IC MCU 8BIT 1.5KB OTP 18SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 42A DPAK datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 80V 100MA SC59 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 2.2V SOT23-5 datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 7/16-20 UNF 1-5V datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
FAN AXIAL 50X15MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CABLE CLAMP CAGE&SHIELD ADAPTER datasheet.pdf
ENCODER MECH PC 16POS SINGLE datasheet.pdf