Littelfuse L2004F31
L2004F31 picture photo
Mfg. Part Number
L2004F31
Brief Description
TRIAC SENS GATE 200V 4A TO202
Datasheet Download
L2004F31.pdf
Availability of L2004F31
QUANTITY
L2004F31 Order Process
Ship out your order
Specifications of L2004F31
Internal Part NumberEIS-L2004F31
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Series-
PackagingBulk
Triac TypeLogic - Sensitive Gate
Voltage - Off State200V
Current - On State (It (RMS)) (Max)4A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)2V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)33A, 40A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)3mA
Current - Hold (Ih) (Max)5mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-202 Long Tab
Supplier Device PackageTO-202
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L2004F31
Related LinksL200, L2004F31 Datasheet, Littelfuse Distributor
L2004F31 Details Description
Related parts for L2004F31
Connector Quick Connect Receptacle 14-18 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
ARRAY FEMALE 200POS 1.3MM GOLD datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SENSOR 1500PSIS 3/8 UNF 4-20MA datasheet.pdf
IC COMP CMOS HS 18V 20-QFN datasheet.pdf
RES 53.6K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG WHT/BLU 100' datasheet.pdf
BOARD AVR PLC SYSTEM PLC16 V6 datasheet.pdf
4CCT REVERSE PICOFLEX SMT HEADER datasheet.pdf
RES SMD 11.8K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 20A datasheet.pdf