Littelfuse L2004F31
L2004F31 picture photo
Mfg. Part Number
L2004F31
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC SENS GATE 200V 4A TO202
Datasheet Download
L2004F31.pdf
Availability of L2004F31
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
L2004F31 Order Process
Ship out your order
Specifications of L2004F31
Internal Part NumberEIS-L2004F31
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
Series-
PackagingBulk
Triac TypeLogic - Sensitive Gate
Voltage - Off State200V
Current - On State (It (RMS)) (Max)4A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)2V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)33A, 40A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)3mA
Current - Hold (Ih) (Max)5mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-202 Long Tab
Supplier Device PackageTO-202
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L2004F31
Related LinksL200, L2004F31 Datasheet, Littelfuse Distributor
L2004F31 Details Description
Related parts for L2004F31
IC I/O EXPANDER I2C 8B 16SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 72 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
BOX PLSTC GRAY 25.59"L X 21.59"W datasheet.pdf
CONN LOCK SCREW FOR DH RECEPT datasheet.pdf
CAP CER 68PF 500V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W datasheet.pdf
RES BLADE ATO 680 OHM 1% 0.4W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
WSP-PG29 STOPPING PLUGS SS datasheet.pdf
FAIRLEAD - NITRILE datasheet.pdf
CAP CER 8.6PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf