Littelfuse L2004F512
L2004F512 picture photo
Mfg. Part Number
L2004F512
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC SENS GATE 200V 4A TO202
Datasheet Download
L2004F512.pdf
Availability of L2004F512
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
L2004F512 Order Process
Ship out your order
Specifications of L2004F512
Internal Part NumberEIS-L2004F512
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
Series-
PackagingBulk
Triac TypeLogic - Sensitive Gate
Voltage - Off State200V
Current - On State (It (RMS)) (Max)4A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)2V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)33A, 40A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)5mA
Current - Hold (Ih) (Max)10mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-202 Long Tab
Supplier Device PackageTO-202
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L2004F512
Related LinksL200, L2004F512 Datasheet, Littelfuse Distributor
L2004F512 Details Description
Related parts for L2004F512
RES SMD 34K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR ATA6662 datasheet.pdf
ENCODER ROTARY 9MM VERT 20PPR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 9.09K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
RES 2.78K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V LVDS HIGH 20PPM datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 6SMD datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 0.5% 1W 2512 datasheet.pdf