Littelfuse L2004F512
L2004F512 picture photo
Mfg. Part Number
L2004F512
Brief Description
TRIAC SENS GATE 200V 4A TO202
Datasheet Download
L2004F512.pdf
Availability of L2004F512
QUANTITY
L2004F512 Order Process
Ship out your order
Specifications of L2004F512
Internal Part NumberEIS-L2004F512
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Series-
PackagingBulk
Triac TypeLogic - Sensitive Gate
Voltage - Off State200V
Current - On State (It (RMS)) (Max)4A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)2V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)33A, 40A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)5mA
Current - Hold (Ih) (Max)10mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-202 Long Tab
Supplier Device PackageTO-202
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L2004F512
Related LinksL200, L2004F512 Datasheet, Littelfuse Distributor
L2004F512 Details Description
Related parts for L2004F512
FUSE GLASS 1.25A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 10V SOT23-3 datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 200MW SOT323 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC CHARGE PUMP SIM CARD 8UMAX datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 13POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
RES 320K OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
R/A PLUG JUMPER 1.13MM, 035MM LE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 12POS INLINE PIN datasheet.pdf