Littelfuse L2004F51TP
L2004F51TP picture photo
Mfg. Part Number
L2004F51TP
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC SENS GATE 200V 4A TO202
Datasheet Download
L2004F51TP.pdf
Availability of L2004F51TP
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
L2004F51TP Order Process
Ship out your order
Specifications of L2004F51TP
Internal Part NumberEIS-L2004F51TP
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
Series-
PackagingTube
Triac TypeLogic - Sensitive Gate
Voltage - Off State200V
Current - On State (It (RMS)) (Max)4A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)2V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)33A, 40A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)5mA
Current - Hold (Ih) (Max)10mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-202 Long Tab
Supplier Device PackageTO-202
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L2004F51TP
Related LinksL2004, L2004F51TP Datasheet, Littelfuse Distributor
L2004F51TP Details Description
Related parts for L2004F51TP
PANEL PHENOLIC 7 3/8X8 3/8" BLK datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 39 OHM 0804 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SOIC datasheet.pdf
VARISTOR 55.8V 250A 1210 datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
TVS DIODE 77.8VWM 125VC AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 6.3V 10% 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
2MM SHROUDED BOARD MNT HDR 20 PO datasheet.pdf