Littelfuse L2004F52RP
L2004F52RP picture photo
Mfg. Part Number
L2004F52RP
Brief Description
TRIAC SENS GATE 200V 4A TO202
Datasheet Download
L2004F52RP.pdf
Availability of L2004F52RP
QUANTITY
L2004F52RP Order Process
Ship out your order
Specifications of L2004F52RP
Internal Part NumberEIS-L2004F52RP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package700
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Triac TypeLogic - Sensitive Gate
Voltage - Off State200V
Current - On State (It (RMS)) (Max)4A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)2V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)33A, 40A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)5mA
Current - Hold (Ih) (Max)10mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-202 Long Tab
Supplier Device PackageTO-202
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L2004F52RP
Related LinksL2004, L2004F52RP Datasheet, Littelfuse Distributor
L2004F52RP Details Description
Related parts for L2004F52RP
CONN EDGECARD 86POS .100 R/A DIP datasheet.pdf
SENSOR CURRENT XFMR 25A AC datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 162 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 6COND 16AWG SHLD 100' datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 3W DO204AL datasheet.pdf
TRANS NPN/PNP PREBIAS 0.1W ES6 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 48V 300W datasheet.pdf
+2.5 V to +5.5 V, 25 MHz Low Power CMOS Complete DDS IC datasheet.pdf