Littelfuse L2004F541
L2004F541 picture photo
Mfg. Part Number
L2004F541
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC SENS GATE 200V 4A TO202
Datasheet Download
L2004F541.pdf
Availability of L2004F541
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
L2004F541 Order Process
Ship out your order
Specifications of L2004F541
Internal Part NumberEIS-L2004F541
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
Series-
PackagingBulk
Triac TypeLogic - Sensitive Gate
Voltage - Off State200V
Current - On State (It (RMS)) (Max)4A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)2V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)33A, 40A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)5mA
Current - Hold (Ih) (Max)10mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-202 Long Tab
Supplier Device PackageTO-202
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L2004F541
Related LinksL200, L2004F541 Datasheet, Littelfuse Distributor
L2004F541 Details Description
Related parts for L2004F541
CIR BRKR THRM 1.5A 250VAC 48VDC datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 300MW TO92-3 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1.5KV X7R 1825 datasheet.pdf
IC POE LTPOE 12-PORT PSE 52-QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
COVER SCREW LOCK FOR 17POS datasheet.pdf
MICRO 9 M 10" YEL JACKS LP datasheet.pdf