Littelfuse L2004F541
L2004F541 picture photo
Mfg. Part Number
L2004F541
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC SENS GATE 200V 4A TO202
Datasheet Download
L2004F541.pdf
Availability of L2004F541
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
L2004F541 Order Process
Ship out your order
Specifications of L2004F541
Internal Part NumberEIS-L2004F541
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
Series-
PackagingBulk
Triac TypeLogic - Sensitive Gate
Voltage - Off State200V
Current - On State (It (RMS)) (Max)4A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)2V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)33A, 40A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)5mA
Current - Hold (Ih) (Max)10mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-202 Long Tab
Supplier Device PackageTO-202
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L2004F541
Related LinksL200, L2004F541 Datasheet, Littelfuse Distributor
L2004F541 Details Description
Related parts for L2004F541
CONN EDGECARD 98POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 5A DDPAK datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 1KV X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3750K 2SMD datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
IC FPGA SOC 25K LUTS 400VFBGA datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X6MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 21POS PIN datasheet.pdf