Littelfuse L2004F61
L2004F61 picture photo
Mfg. Part Number
L2004F61
Brief Description
TRIAC SENS GATE 200V 4A TO202
Datasheet Download
L2004F61.pdf
Availability of L2004F61
QUANTITY
L2004F61 Order Process
Ship out your order
Specifications of L2004F61
Internal Part NumberEIS-L2004F61
Triac TypeLogic - Sensitive Gate
Voltage - Off State200V
Current - On State (It (RMS)) (Max)4A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)2V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)33A, 40A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)5mA
Current - Hold (Ih) (Max)10mA
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L2004F61
Related LinksL200, L2004F61 Datasheet, Littelfuse Distributor
L2004F61 Details Description
Related parts for L2004F61
RES KIT 100K-1M 1/10W 4850PCS datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST INV ADJ 8SOIC datasheet.pdf
FUSE GLASS 4A 250VAC AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
HOSE SYSTEM 1/4 Y - JUNCTION datasheet.pdf
IC REG LDO 8V 0.5A TO252-3 datasheet.pdf
SNSW 0.1A PCB SIMRLR79218472 datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPDT 8MICRO datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN EDGE .100 120POS DR LOW P datasheet.pdf