Littelfuse L2004F81
L2004F81 picture photo
Mfg. Part Number
L2004F81
Brief Description
TRIAC SENS GATE 200V 4A TO202
Datasheet Download
L2004F81.pdf
Availability of L2004F81
QUANTITY
L2004F81 Order Process
Ship out your order
Specifications of L2004F81
Internal Part NumberEIS-L2004F81
Triac TypeLogic - Sensitive Gate
Voltage - Off State200V
Current - On State (It (RMS)) (Max)4A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)2V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)33A, 40A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)10mA
Current - Hold (Ih) (Max)15mA
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L2004F81
Related LinksL200, L2004F81 Datasheet, Littelfuse Distributor
L2004F81 Details Description
Related parts for L2004F81
SWITCH PUSH DPST-NO 0.4VA 20V datasheet.pdf
Connector Receptacle 37 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 470PF 500V NP0 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
IC SUPERVISOR W/MR 2.32V SOT23-5 datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 20V 3A 1206-8 datasheet.pdf
MF SR HDR ASSY DR 093 VT 12CKT datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
M803 4C 4#16 PIN RECP OM datasheet.pdf
CTV 39C 39#16 SKT RECP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 37POS PIN datasheet.pdf