Ohmite L225J2K5
L225J2K5 picture photo
Mfg. Part Number
L225J2K5
Brief Description
RES CHAS MNT 2.5K OHM 5% 225W
Datasheet Download
L225J2K5.pdf
Availability of L225J2K5
QUANTITY
L225J2K5 Order Process
Ship out your order
Specifications of L225J2K5
Internal Part NumberEIS-L225J2K5
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.5k
Tolerance±5%
Power (Watts)225W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±260ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Mounting FeatureBrackets (not included)
Size / Dimension1.126" Dia x 10.500" L (28.60mm x 266.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L225J2K5
Related LinksL225, L225J2K5 Datasheet, Ohmite Distributor
L225J2K5 Details Description
Related parts for L225J2K5
IC OPAMP DIFF 150KHZ 14SOIC datasheet.pdf
IC VIDEO MUX/AMP 2CH 14-SOIC datasheet.pdf
RES 158 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 332 OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
CONN 6' RPSMA-MALE TO N-MALE datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN HEADER 100POS .6MM GOLD SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf