Ohmite L25J30KE
L25J30KE picture photo
Mfg. Part Number
L25J30KE
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 30K OHM 5% 25W
Datasheet Download
L25J30KE.pdf
Availability of L25J30KE
QUANTITY
L25J30KE Order Process
Ship out your order
Specifications of L25J30KE
Internal Part NumberEIS-L25J30KE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
Series270
PackagingBulk
Resistance (Ohms)30k
Tolerance±5%
Power (Watts)25W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±260ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Coating, Housing TypeVitreous Enamel Coated
Mounting FeatureBrackets (not included)
Size / Dimension0.563" Dia x 2.000" L (14.30mm x 50.80mm)
Height-
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseRadial, Tubular
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L25J30KE
Related LinksL25J, L25J30KE Datasheet, Ohmite Distributor
L25J30KE Details Description
Related parts for L25J30KE
CAP CER 0.47UF 16V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 12POS DL 30GOLD datasheet.pdf
SWITCH PUSHWHEEL CARD EDGE datasheet.pdf
IC EEPROM 512KBIT 20MHZ 8DFN datasheet.pdf
IC REG LDO 9V 0.5A DPAK datasheet.pdf
SW LIMIT SPDT 10A ROLLR LEVER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 82PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
SENSOR PRES 30PSI ABSO 5V DIP datasheet.pdf