Lumileds L2C2-22801208E1500
L2C2-22801208E1500 picture photo
Mfg. Part Number
L2C2-22801208E1500
Manufacturer
Product Category
LED Lighting - COBs, Engines, Modules
Brief Description
LED COB 1208 2200K WW 80CRI SMD
Datasheet Download
L2C2-22801208E1500.pdf
Availability of L2C2-22801208E1500
QUANTITY
L2C2-22801208E1500 Order Process
Ship out your order
Specifications of L2C2-22801208E1500
Internal Part NumberEIS-L2C2-22801208E1500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package20
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - COBs, Engines, Modules
SeriesLUXEON CoB Core Range
PackagingTube
TypeChip On Board (COB)
ColorWhite, Warm
CCT (K)2200K 3-Step MacAdam Ellipse
Wavelength-
ConfigurationRectangle
Flux @ Current/Temperature - Test3200 lm (Typ)
Current - Test900mA
Temperature - Test85°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)35V
Lumens/Watt @ Current - Test102 lm/W
Current - Max1.8A
CRI (Color Rendering Index)80
Viewing Angle115°
Features-
Size / Dimension20.00mm L x 24.00mm W
Height1.50mm
Light Emitting Surface (LES)15.00mm Diameter
Lens TypeFlat
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L2C2-22801208E1500
Related LinksL2C2-2280, L2C2-22801208E1500 Datasheet, Lumileds Distributor
L2C2-22801208E1500 Details Description
Related parts for L2C2-22801208E1500
CAP TANT POLY 33UF 6.3V 1411 datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON ROUND YELLOW datasheet.pdf
RES SMD 12.7 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 27PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
IC MCU ARM9 16KB ROM 217LFBGA datasheet.pdf
RES 562K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 300UH 3.3A 150 MOHM TH datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 1CH 80MSPS 40HVQFN datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10% 15V 2711 datasheet.pdf
VARISTOR 280A 30V 1210 datasheet.pdf