Lumileds L2C2-22801208E1500
L2C2-22801208E1500 picture photo
Mfg. Part Number
L2C2-22801208E1500
Manufacturer
Product Category
LED Lighting - COBs, Engines, Modules
Brief Description
LED COB 1208 2200K WW 80CRI SMD
Datasheet Download
L2C2-22801208E1500.pdf
Availability of L2C2-22801208E1500
QUANTITY
L2C2-22801208E1500 Order Process
Ship out your order
Specifications of L2C2-22801208E1500
Internal Part NumberEIS-L2C2-22801208E1500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package20
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - COBs, Engines, Modules
SeriesLUXEON CoB Core Range
PackagingTube
TypeChip On Board (COB)
ColorWhite, Warm
CCT (K)2200K 3-Step MacAdam Ellipse
Wavelength-
ConfigurationRectangle
Flux @ Current/Temperature - Test3200 lm (Typ)
Current - Test900mA
Temperature - Test85°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)35V
Lumens/Watt @ Current - Test102 lm/W
Current - Max1.8A
CRI (Color Rendering Index)80
Viewing Angle115°
Features-
Size / Dimension20.00mm L x 24.00mm W
Height1.50mm
Light Emitting Surface (LES)15.00mm Diameter
Lens TypeFlat
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L2C2-22801208E1500
Related LinksL2C2-2280, L2C2-22801208E1500 Datasheet, Lumileds Distributor
L2C2-22801208E1500 Details Description
Related parts for L2C2-22801208E1500
RES SMD 7.5K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 25POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 24DSO datasheet.pdf
RES 33.2K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC 12BIT 200KHZ BIPOL ADC 8VSSOP datasheet.pdf
IC 1 LINE RING GEN CTRLR 16DIP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG WALL MNT RCPT 13POS datasheet.pdf