Lumileds L2C2-30801205E1300
L2C2-30801205E1300 picture photo
Mfg. Part Number
L2C2-30801205E1300
Brief Description
LUXEON COB 1205 3000K 80CRI
Datasheet Download
L2C2-30801205E1300.pdf
Availability of L2C2-30801205E1300
QUANTITY
L2C2-30801205E1300 Order Process
Ship out your order
Specifications of L2C2-30801205E1300
Internal Part NumberEIS-L2C2-30801205E1300
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package100
ColorWhite, Warm
CCT (K)3000K 3-Step MacAdam Ellipse
Wavelength-
ConfigurationRectangle
Flux @ Current/Temperature - Test2700 lm (Typ)
Current - Test600mA
Temperature - Test85°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)35V
Lumens/Watt @ Current - Test129 lm/W
Current - Max1.2A
CRI (Color Rendering Index)80
Viewing Angle115°
Features-
Size / Dimension20.00mm L x 24.00mm W
Height1.50mm
Light Emitting Surface (LES)13.00mm Diameter
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L2C2-30801205E1300
Related LinksL2C2-3080, L2C2-30801205E1300 Datasheet, Lumileds Distributor
L2C2-30801205E1300 Details Description
Related parts for L2C2-30801205E1300
Crystal 14.7456MHz 30ppm 20pF 80 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES SMD 130 OHM 5% 3W Z BEND datasheet.pdf
SWTCH SUBMINI SPDT .1A PIN PLNGR datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-36VIN 09VOUT datasheet.pdf
CBL 10POS .5MM JMPR TYPE A 1.18" datasheet.pdf
RES SMD 976 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
KIT DEV EZ80ACCLAIMPL'00 datasheet.pdf
EXT CABLE FOR SCS - SGE SERIES datasheet.pdf
CONN EDGECARD .156" 15POS WIREWR datasheet.pdf
MICRO 31C S 6" RBW JACKS NI datasheet.pdf