Lumileds L2C2-30901204E1300
L2C2-30901204E1300 picture photo
Mfg. Part Number
L2C2-30901204E1300
Brief Description
LED COB 1204 3000K WW 90CRI SMD
Datasheet Download
L2C2-30901204E1300.pdf
Availability of L2C2-30901204E1300
QUANTITY
L2C2-30901204E1300 Order Process
Ship out your order
Specifications of L2C2-30901204E1300
Internal Part NumberEIS-L2C2-30901204E1300
ColorWhite, Warm
CCT (K)3000K 3-Step MacAdam Ellipse
Wavelength-
ConfigurationRectangle
Flux @ Current/Temperature - Test1742 lm (Typ)
Current - Test450mA
Temperature - Test85°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)35V
Lumens/Watt @ Current - Test111 lm/W
Current - Max900mA
CRI (Color Rendering Index)90
Viewing Angle115°
Features-
Size / Dimension20.00mm L x 24.00mm W
Height1.50mm
Light Emitting Surface (LES)13.00mm Diameter
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L2C2-30901204E1300
Related LinksL2C2-3090, L2C2-30901204E1300 Datasheet, Lumileds Distributor
L2C2-30901204E1300 Details Description
Related parts for L2C2-30901204E1300
IC VOLT MON TRPL EEPROM 14-TSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
DSUB 15 F NM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 4SMD datasheet.pdf
SUB-MIN SKT/CARRIER datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT datasheet.pdf
RES SMD 383K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN 7/8" FML 4POS datasheet.pdf
M801 26C 26#23 SKT PLUG OM datasheet.pdf
2200UF 385V 40X100MM 85C 5000H datasheet.pdf