Lumileds L2C2-35801208E1500
L2C2-35801208E1500 picture photo
Mfg. Part Number
L2C2-35801208E1500
Brief Description
LED COB 1208 3500K WW 80CRI SMD
Datasheet Download
L2C2-35801208E1500.pdf
Availability of L2C2-35801208E1500
QUANTITY
L2C2-35801208E1500 Order Process
Ship out your order
Specifications of L2C2-35801208E1500
Internal Part NumberEIS-L2C2-35801208E1500
ColorWhite, Warm
CCT (K)3500K 3-Step MacAdam Ellipse
Wavelength-
ConfigurationRectangle
Flux @ Current/Temperature - Test4212 lm (Typ)
Current - Test900mA
Temperature - Test85°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)35V
Lumens/Watt @ Current - Test134 lm/W
Current - Max1.8A
CRI (Color Rendering Index)80
Viewing Angle115°
Features-
Size / Dimension20.00mm L x 24.00mm W
Height1.50mm
Light Emitting Surface (LES)15.00mm Diameter
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L2C2-35801208E1500
Related LinksL2C2-3580, L2C2-35801208E1500 Datasheet, Lumileds Distributor
L2C2-35801208E1500 Details Description
Related parts for L2C2-35801208E1500
IC MPU/WATCHDG 15-300MS SOT23-6 datasheet.pdf
RES SMD 69.8 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES MO 1W 24 OHM 2% AXIAL datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS BK K OS 100W datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 10V 20% 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 6W datasheet.pdf
IC CLK GENERATOR 1.7MHZ 8UMAX datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 3.3V datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf