Lumileds L2C2-50801208E1500
L2C2-50801208E1500 picture photo
Mfg. Part Number
L2C2-50801208E1500
Brief Description
LED COB 5000K COOL WH 80CRI SMD
Datasheet Download
L2C2-50801208E1500.pdf
Availability of L2C2-50801208E1500
QUANTITY
L2C2-50801208E1500 Order Process
Ship out your order
Specifications of L2C2-50801208E1500
Internal Part NumberEIS-L2C2-50801208E1500
TypeChip On Board (COB)
ColorWhite, Cool
CCT (K)5000K 3-Step MacAdam Ellipse
Wavelength-
ConfigurationRectangle
Flux @ Current/Temperature - Test4374 lm (Typ)
Current - Test900mA
Temperature - Test85°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)35V
Lumens/Watt @ Current - Test139 lm/W
Current - Max1.8A
Features-
Size / Dimension20.00mm L x 24.00mm W
Height1.50mm
Light Emitting Surface (LES)15.00mm Diameter
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L2C2-50801208E1500
Related LinksL2C2-5080, L2C2-50801208E1500 Datasheet, Lumileds Distributor
L2C2-50801208E1500 Details Description
Related parts for L2C2-50801208E1500
CONN JACK 20POS FMALE CRIMP datasheet.pdf
CONN TERM BLK HEX RAIL MNT WM BG datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.1A D2PAK datasheet.pdf
C/A MRJ21/MRJ21 GBE GRAY CMR datasheet.pdf
RES SMD 1.2M OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 1.28A 303 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 24POS STR 3.5MM datasheet.pdf