Visual Communications Company, LLC L32R-G24-2312T
L32R-G24-2312T picture photo
Mfg. Part Number
L32R-G24-2312T
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
LED IND GREEN 24V 1/2" PRESSFIT
Datasheet Download
L32R-G24-2312T.pdf
Availability of L32R-G24-2312T
QUANTITY
L32R-G24-2312T Order Process
Ship out your order
Specifications of L32R-G24-2312T
Internal Part NumberEIS-L32R-G24-2312T
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
Series32/35
TypeLED
Lamp ColorGreen
Lens Color-
Lens Transparency-
Ratings-
Voltage24V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.50" (12.70mm)
Lens Style/SizeRound with Flat Top
Millicandela Rating-
Wavelength - Peak-
Viewing Angle-
Termination Style-
Ingress Protection-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L32R-G24-2312T
Related LinksL32R-G2, L32R-G24-2312T Datasheet, Visual Communications Company, LLC Distributor
L32R-G24-2312T Details Description
Related parts for L32R-G24-2312T
TRANS PREBIAS NPN 300MW SOT23-3 datasheet.pdf
RES SMD 5.62K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
RES 16M OHM 1/4W 5% CF MINI datasheet.pdf
RES 1M OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.96K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 909 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
15000UF 6,3V 22X30 datasheet.pdf