Littelfuse L4008L659
L4008L659 picture photo
Mfg. Part Number
L4008L659
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC SENS GATE 400V 8A TO220
Datasheet Download
L4008L659.pdf
Availability of L4008L659
QUANTITY
L4008L659 Order Process
Ship out your order
Specifications of L4008L659
Internal Part NumberEIS-L4008L659
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
Series-
PackagingBulk
Triac TypeLogic - Sensitive Gate
Voltage - Off State400V
Current - On State (It (RMS)) (Max)8A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)65A, 85A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)10mA
Current - Hold (Ih) (Max)10mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Isolated Tab, Formed Leads
Supplier Device PackageTO-220 Isolated Tab
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L4008L659
Related LinksL400, L4008L659 Datasheet, Littelfuse Distributor
L4008L659 Details Description
Related parts for L4008L659
RES SMD 332K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 2.3A 50 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 6.8K OHM 0.1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
IC EEPROM 512KBIT 20MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 768 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 2.21K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES 715 OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 274 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC HALL SENSOR SIP-3 datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 10POS datasheet.pdf