Littelfuse L4008V8TP
L4008V8TP picture photo
Mfg. Part Number
L4008V8TP
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC SENS GATE 400V 8A TO251
Datasheet Download
L4008V8TP.pdf
Availability of L4008V8TP
QUANTITY
L4008V8TP Order Process
Ship out your order
Specifications of L4008V8TP
Internal Part NumberEIS-L4008V8TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
Series-
PackagingTube
Triac TypeLogic - Sensitive Gate
Voltage - Off State400V
Current - On State (It (RMS)) (Max)8A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)65A, 85A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)10mA
Current - Hold (Ih) (Max)20mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-251-3 Long Leads, IPak, TO-251AB
Supplier Device PackageTO-251 (V-Pak/I-Pak)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L4008V8TP
Related LinksL400, L4008V8TP Datasheet, Littelfuse Distributor
L4008V8TP Details Description
Related parts for L4008V8TP
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14SO datasheet.pdf
CAP CER 10UF 16V X5R 1206 datasheet.pdf
CABLE ASSEM 14POS datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONN HEADER VERT TIN 11POS datasheet.pdf
RES 277 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
BLZP 5.08/11/270F SN BK BX datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 300MW SOT23 datasheet.pdf
CAP FILM 0.036UF 5% 1000VDC AXIA datasheet.pdf