Littelfuse L4008V8TP
L4008V8TP picture photo
Mfg. Part Number
L4008V8TP
Brief Description
TRIAC SENS GATE 400V 8A TO251
Datasheet Download
L4008V8TP.pdf
Availability of L4008V8TP
QUANTITY
L4008V8TP Order Process
Ship out your order
Specifications of L4008V8TP
Internal Part NumberEIS-L4008V8TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Series-
PackagingTube
Triac TypeLogic - Sensitive Gate
Voltage - Off State400V
Current - On State (It (RMS)) (Max)8A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)65A, 85A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)10mA
Current - Hold (Ih) (Max)20mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-251-3 Long Leads, IPak, TO-251AB
Supplier Device PackageTO-251 (V-Pak/I-Pak)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L4008V8TP
Related LinksL400, L4008V8TP Datasheet, Littelfuse Distributor
L4008V8TP Details Description
Related parts for L4008V8TP
CONV DC-DC 48V IN 3.3V OUT 20W datasheet.pdf
RES SMD 8.25K OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
SENSOR HALL EFFECT ROTARY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
RES 352 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
2.0 MM W/B R/A HEADER datasheet.pdf