Littelfuse L401E375
L401E375 picture photo
Mfg. Part Number
L401E375
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC SENS GATE 400V 1A TO92
Datasheet Download
L401E375.pdf
Availability of L401E375
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
L401E375 Order Process
Ship out your order
Specifications of L401E375
Internal Part NumberEIS-L401E375
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
Series-
PackagingBulk
Triac TypeLogic - Sensitive Gate
Voltage - Off State400V
Current - On State (It (RMS)) (Max)1A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)16.7A, 20A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)3mA
Current - Hold (Ih) (Max)5mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Supplier Device PackageTO-92
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L401E375
Related LinksL401, L401E375 Datasheet, Littelfuse Distributor
L401E375 Details Description
Related parts for L401E375
IC MCU 8BIT 8KB OTP 40DIP datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 47K OHM 1506 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 0.056UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
MODULE OPT RECEIVER AMP SOT115 datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 20ppm 8pF 150 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
INDUS STAR LED MODULE RED datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
OSC TCXO 19.2MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf
DP-PWO 16-9 datasheet.pdf
CAP FILM 0.043UF 5% 1250VDC AXIA datasheet.pdf