ST L4931ABD33-TR
L4931ABD33-TR picture photo
Mfg. Part Number
L4931ABD33-TR
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 0.25A 8SO
Datasheet Download
L4931ABD33-TR.pdf
Availability of L4931ABD33-TR
QUANTITY
L4931ABD33-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of L4931ABD33-TR
Internal Part NumberEIS-L4931ABD33-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsL4931ABXX33 View All Specifications
L4931ABXX33 View All Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output250mA
Voltage - Dropout (Typical)0.4V @ 250mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 20V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SO
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L4931ABD33-TR
Related LinksL4931A, L4931ABD33-TR Datasheet, ST Distributor
L4931ABD33-TR Details Description
Related parts for L4931ABD33-TR
RES SMD 30.1K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 0.4 OHM 1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 16.9K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.25A SOT223-3 datasheet.pdf
RES 6.49K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 56POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 19POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf