ST L4931ABPT120R
L4931ABPT120R picture photo
Mfg. Part Number
L4931ABPT120R
Brief Description
IC REG LDO 12V 0.25A PPAK
Datasheet Download
L4931ABPT120R.pdf
Availability of L4931ABPT120R
QUANTITY
L4931ABPT120R Order Process
Ship out your order
Specifications of L4931ABPT120R
Internal Part NumberEIS-L4931ABPT120R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output12V
Current - Output250mA
Voltage - Dropout (Typical)0.4V @ 250mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 20V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-5, DPak (4 Leads + Tab), TO-252AD
Supplier Device PackagePPAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L4931ABPT120R
Related LinksL4931A, L4931ABPT120R Datasheet, ST Distributor
L4931ABPT120R Details Description
Related parts for L4931ABPT120R
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
C/A MRJ21/MRJ21 GBE STRT CMR 70M datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS PIN datasheet.pdf
CONN SOCKET 144POS 4ROW R/A GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 250V X7R RADIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 10AWG BLACK 100' datasheet.pdf
EMI FILTER datasheet.pdf
CRYSTAL 52.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf