Visual Communications Company, LLC L59UD-R24-W
L59UD-R24-W picture photo
Mfg. Part Number
L59UD-R24-W
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
INDCTR LIGHT
Datasheet Download
L59UD-R24-W.pdf
Availability of L59UD-R24-W
QUANTITY
L59UD-R24-W Order Process
Ship out your order
Specifications of L59UD-R24-W
Internal Part NumberEIS-L59UD-R24-W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
SeriesL59U
TypeLED
Lamp ColorRed
Lens ColorRed
Lens TransparencyDiffused
RatingsDC
Voltage24V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.25" (6.35mm)
Lens Style/SizeRound with Domed Top, 5.08mm
Millicandela Rating10mcd
Wavelength - Peak-
Viewing Angle60°
Termination StyleWire Leads - 6" (152.40mm)
Ingress Protection-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L59UD-R24-W
Related LinksL59UD, L59UD-R24-W Datasheet, Visual Communications Company, LLC Distributor
L59UD-R24-W Details Description
Related parts for L59UD-R24-W
JUMPER-H1504TR/A3048V/H1504TR10" datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS .050" STR GOLD datasheet.pdf
RES SMD 604 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 1.5KV X7R 2225 datasheet.pdf
INSULATOR CIRCULAR TO5 0.002" datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 62 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 2.4A 140 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 40VOUT 50W datasheet.pdf
HD 38999 88C 88#23 PIN RECP datasheet.pdf
AB 9C 8#16, 1#12 SKT PLUG datasheet.pdf
2.35 V to 5.25 V, 1 MSPS, 12-/10-/8-Bit ADCs in 6-Lead SC70 IC datasheet.pdf