Littelfuse L6004D8TP
L6004D8TP picture photo
Mfg. Part Number
L6004D8TP
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC SENS GATE 600V 4A TO252
Datasheet Download
L6004D8TP.pdf
Availability of L6004D8TP
QUANTITY
L6004D8TP Order Process
Ship out your order
Specifications of L6004D8TP
Internal Part NumberEIS-L6004D8TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
Series-
PackagingTube
Triac TypeLogic - Sensitive Gate
Voltage - Off State600V
Current - On State (It (RMS)) (Max)4A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)33A, 40A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)10mA
Current - Hold (Ih) (Max)15mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageTO-252, (D-Pak)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L6004D8TP
Related LinksL600, L6004D8TP Datasheet, Littelfuse Distributor
L6004D8TP Details Description
Related parts for L6004D8TP
RES SMD 47.5 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 57.6K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FUSE GLASS 600MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN RCPT SATA 22POS VERT SMD datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 55NS 48TSOP datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 450MA 1.05 OHM datasheet.pdf
IC FLASH 32MBIT 80MHZ 8WSON datasheet.pdf
MGRID HDR SHRD VT SLOT/STDF datasheet.pdf
RES 12.4 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SNSW 6A SLDR RLR 70507529 datasheet.pdf