Littelfuse L6008D8TP
L6008D8TP picture photo
Mfg. Part Number
L6008D8TP
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC SENS GATE 600V 8A TO252
Datasheet Download
L6008D8TP.pdf
Availability of L6008D8TP
QUANTITY
L6008D8TP Order Process
Ship out your order
Specifications of L6008D8TP
Internal Part NumberEIS-L6008D8TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
Series-
PackagingTube
Triac TypeLogic - Sensitive Gate
Voltage - Off State600V
Current - On State (It (RMS)) (Max)8A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)65A, 85A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)10mA
Current - Hold (Ih) (Max)20mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageTO-252, (D-Pak)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L6008D8TP
Related LinksL600, L6008D8TP Datasheet, Littelfuse Distributor
L6008D8TP Details Description
Related parts for L6008D8TP
IDC CABLE - MSD16K/MC16F/MCG16K datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB EPROM 28CDIP datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SRL 5V 8-SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 500MW SOD123 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 442K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 511 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 526K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 1.8V SMD datasheet.pdf