Littelfuse L6008D8TP
L6008D8TP picture photo
Mfg. Part Number
L6008D8TP
Brief Description
TRIAC SENS GATE 600V 8A TO252
Datasheet Download
L6008D8TP.pdf
Availability of L6008D8TP
QUANTITY
L6008D8TP Order Process
Ship out your order
Specifications of L6008D8TP
Internal Part NumberEIS-L6008D8TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Series-
PackagingTube
Triac TypeLogic - Sensitive Gate
Voltage - Off State600V
Current - On State (It (RMS)) (Max)8A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)65A, 85A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)10mA
Current - Hold (Ih) (Max)20mA
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L6008D8TP
Related LinksL600, L6008D8TP Datasheet, Littelfuse Distributor
L6008D8TP Details Description
Related parts for L6008D8TP
CONN EDGECARD 120POS .100" WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-SOEIAJ datasheet.pdf
CARD READER 12 IN 1 datasheet.pdf
IC CPU SUPERV 4K EEPROM 8-SOIC datasheet.pdf
RES 450 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
GK NICU NRSG PU V0 REC datasheet.pdf
DSUB 25 F PCB STR MACH G ZINC datasheet.pdf
1500 TB RIS CLA WF SOLID datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf