Littelfuse L70S040.T
L70S040.T picture photo
Mfg. Part Number
L70S040.T
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE FAST SEMICONDUCTOR 40A 700V
Datasheet Download
L70S040.T.pdf
Availability of L70S040.T
QUANTITY
L70S040.T Order Process
Ship out your order
Specifications of L70S040.T
Internal Part NumberEIS-L70S040.T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesL70S
Fuse TypeFast Acting
Voltage - Rated700VAC, 650VDC
Current40A
Package / CaseCylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Size / Dimension1.000" Dia x 2.874" L (25.40mm x 73.00mm)
Mounting TypeBolt Mount
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L70S040.T
Related LinksL70S, L70S040.T Datasheet, Littelfuse Distributor
L70S040.T Details Description
Related parts for L70S040.T
CONVERTER DC-DC 3.3V 8A SMD datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
MINITEK UNSHR HDR datasheet.pdf
IC SMART CARD READER W/PM 28-QFN datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES 909K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf